Skip to main content

Aktualności i wydarzenia

Sztuka Kochania - malarstwo Rafała Labijaka wyśpiewane w poezji Dominika Górnego- oprowadzanie autorskie

|   Aktualności

W czwartek 7 grudnia 2023r. członkowie naszej Izby wzięli udział w oprowadzaniu autorskim po wystawie malarstwa Rafała Labijaka „ Sztuka Kochania”. Do Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego wybraliśmy się na zaproszenie samego autora.

Malarstwo Rafała Labijaka wyśpiewane w poezji Dominika Górnego w Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego odsłania w twórczości Labijaka wymiar metafizyczny. Artysta opiera się na swoich subiektywnych doświadczeniach religijnych i wiedzy o badaniach z zakresu neuroestetyki i mechaniki kwantowej — w odniesieniu do percepcji wzrokowej. Interesuje się kwantową teorią świadomości Rogera Penrose’a i wie, że patrzenie na obrazy wciąż jest czynnością skomplikowaną i niewyjaśnioną. Teza o synestetycznym oddziaływaniu bodźców wzrokowych również na inne zmysły, choć to oddziaływanie zostało opisane przez kognitywistów i neuroestetyków (np. wpływ kolorów na odczucia termiczne i aktywację układów współczulnego i przywspółczulnego), jeszcze nie jest definitywnie zweryfikowana na polu mechaniki kwantowej, ale inspiruje Labijaka i innych artystów, bo zgadza się z logiką wiary i wyobraźni. Malarstwo Rafała Labijaka oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej.

Jego uwaga skupia się także na społecznych relacjach w epoce smartfonowej rewolucji.

Wystawa składa się z zestawu kilkunastu obrazów oraz szkiców. Dopełnia ją poezja Dominika Górnego.[1]

 

Wszyscy zebrani byli pod ogromnym wrażeniem dzieł oraz ich aranżacji w zestawieniu z poezją Dominika Górnego. Udział w tej wystawie to niezwykła uczta dla duszy i naszych zmysłów.

Dziękujemy Panu Rafałowi za zaproszenie i życzymy dalszych sukcesów.

 

Wydarzenie odbyło się w ramach działalności sekcji Kultura i Sztuka.


[1] Opis wystawy pochodzi ze strony: muzeum.poznan.pl/wystawy_czasowe/1465/

Wróć